Om meg/about me Slekt/Genealogy Etterlysninger/Missing Foto/Pictures /Lenker/Bookmarks Startsiden/Main page  Kontakt/Contact

Stiftamtmannen i Bergen

MilitŠre manntall og ruller, 1724-1734

Rigtig Mandtal ofuer alle jorbrugende hvis paaboende Gaarde i LŠgd ere begrebne med dereis S°nner, og hos hvem tienende eller opholdende, paa lige maade de Gaardea Opsiddere hvis paaboende Gaarde ej i lŠgd ere indragne med deris S°nner, Huus MŠnd og deris S°nner at angive fra 60 Aar til 8 dage gamle

Udinden

Hr Capitain Paussis og Hr. Capitain Bugges

Compagnies District

indretted og forfatted

Anno - 1724

Avskrift av Tor Kvien, November 2021


Hornindal 1724

Eid 1724

Stňrheim 1724

Davik og ┼lfoten 1724

Rugsund sogn 1727

Selje 1727

Hr Capitain Paustes

Compagnies Destrict indretted og forfatted

Anno 1724

Eyds=PrŠstegield

Horningdals Sogn


Gaardenes

nafn

Opdsiddernes Nafn

Deris Alder

Hvor mange S°nner

og deris Nafne

Alder

Hos huem tien: eller sig opholdende

Husmend

Alder

Hvor mange S°nner

Og Nafn

Alder

Hos huem tienende eller



Frislid

Frieslien i

Horndals Sogn

Rasmus Nielsen

27 ňr

1

Rasmus Nielsen

4 Ż ňr

hiemme







Ole Nielsen

40 a

1

Lartz Olsen

8 ňr

hiemme







Didrich Olsen

49

4

Ole Didrich▀

24

Bor i samme skibbr.







Otte D Didrich▀

14 Ż ňr

hiemme







Niels Didrich▀

11

hiemme







Didrich Didrich▀

8 Ż ňr

hiemme







Peder Olsen - Soldat

38

3

Ole Pedersen

6 ňr

hiemme







Niels Pedersen

3 ňr

hiemme







Torg ls Pedersen

1 ňr

hiemme







Heggen

Peder Torg l▀

48

2

Morten Pedersen

13 Ż ňr

hiemme







Torgyls Pedersen

1

hiemme







Knudt Nielsen

54

3

Morthen Knuds.

21

hiemme







Niels Knudsen

16

hiemme







Ole Knudsen

3

hiemme







Ole Rasmu▀

55

2

Rasmus Ol▀

28

hiemme







Anders Olsen

20

hiemme







Abraham And.

40

2 stef-s°nner

Mathis Ol▀

16

hiemme







Gabriel Ol▀

10

hiemme







Johans Absolons▀

60

1

Knudt Johans▀

28

Bruger jord med faderen







Melheim

Strand og

Hatlelid


Mathies Nielsen

49











Niels Gundersen

40

1 stef-s°n

Peder Johans▀

18

hiemme hos for-Šldrene







Steffen Mathies▀

47

4

Mathies Steffen▀

17

hiemme







Niels Steffen▀

10

hiemme







Elias Steffen▀

7

hiemme







Ole Steffen▀

3

hiemme







Knudt Olsen

53

2

Ole Kknudsen

10

hiemme







Johans Knuds:

6

hiemme







Furrefiering eller

Fielled


Arne Arne▀

45

1

Peder S:

4

hiemme







Steffen Olsen

22

-

-

-








Navelsaker

Elling Nielsen

43

-

-

-








Hans Olsen

47

3

Knudt Han▀

12

hiemme







Ole Han▀

8

hiemme







Niels Han▀

1

hiemme







Peder Olsen

62

1

Ole Pedersen

28

hiemme







Knudt Olsen

36

3

Ole Knudsen

5

hiemme







Mathies Knud▀:

3

hiemme







Peder Knudsen

2

hiemme







Otterdall

Rasmus Peer▀

53

5

Peder Rasm:

15

hiemme







Povl Rasm:

12


hiemme







Elling R:

10


hiemme







Arne R:

3


hiemme







Rasmus R:

1

hiemme







Knudt Haraldsen

43

4

Harald Knudsen

17

hiemme







Ole Haraldsen

13 Ż

hiemme







Lartz Haralds:

7


hiemme







Schristoffer H:

4

hiemme







Yttrehorn

Klemed Knudsen

44

Foster-s°n

Evind Rasmu▀

20

Tiener Klemed ibid:







Bothel Olsen

42

1

Ole Bothels:

19

hiemme







Knudt Rasmu▀

40

1

Rasmus Knudtsen

2 Ż

hiemme







Abraham Gabriel

43

-

-

-

-







Peder Ellingsen

19

-

-

-

-







Anders Pedersen

24

1

Peder And:

Ż









Lillest°l

Jon Olsen

49

3

Ole Jon▀

14

Tiener i Sogned paa Graadaas







Mathies


11

hiemme







Steffen Jon▀

6

hiemme







Lartz Olsen


40

-

-

-

-







Ole Olsen

43

1

Ole Ols▀

7

hiemme







L°demel




Elling Rasmus▀

48

1

Rasmus Ell:

2

hiemme







Lartz Andersen

40

-

-

-

-







Ole Pedersen

39

2

Peder Ols▀

7








Jon Olsen

5


hiemme







Aamund Sammel▀

48

1

Sammel A:

17

hiemme







Povl Ellingsen

49

Hans broder

Rasmus Elling▀

50

Hos broderen







Povl Pedersen

49

3

Niels Povl▀

20


hiemme







Per Povl▀


14

hiemme







Rasmus P:


5

hiemme







Gausemel

Ole Mathiesen

41

1

Mathies Ols:

5

hiemme







Ole Olsen

49

-

-

-

-







Jon Olsen

53

-

-

-

-







Haugen

Bothel Korneli▀


33

-

-

-

-







Hjellbakk

Jelbache

Lartz Povlsen

40

3

Povl Larsen

16

hiemme







Peder Larsen

12

hiemme







Ifver

1

hiemme







Fannemel

Rasmus Ander▀:

34

-

-

-

-







Engene

Enge

Jon Michelsen

55

4

Peder Jons▀

18

hiemme







Michel Jons▀

16

hiemme







Knudt Jons▀

10

Tiener i Major R÷emers District i Langedals Skibbred







Christoffer J:

5

hiemme







Kroken

Kroche

Ole Knudsen

47

-

-

-

-







Espe

Ole Olsen

61

1

Ole Ol▀

21

hiemme







Dobakk

Doubache

Knudt Gunder▀

42


Mogns Erichs÷n

1

hiemme







Per Per▀

10

hiemme







Rygg

Ole Olsen

50

2

Elling Ol▀

15

hiemme







Ole Olsen

10

hiemme







Bakke

Bache

Rasmus Ellings▀

32

-

-

-

-







Ole Pedersen

55

4

Peder Olsen

21

Tiener i Sogned







Samuel Ol▀

20

Tiener i Major R÷emers District i Langedals Skibbred







Knudt Ol▀

16

hiemme







Ifver Olsen

13

hiemme







Solheim

Solem

Bothel Olsen

60

2

Lartz Bothel▀

25 1/2

hiemme og Soldat







Ole Bothelsen

22

hiemme og Soldat







Anders Knudsen

38

Enches°nner 2

Peder Ifver▀

24

hiemme og Soldat







Jon Ifversen

22

LŠier fra Berg:







Abraham Erichs:

43 Ż

1

Ercih Abrah:

6

hiemme







Avd°d oppsitter


2

Bothel Olsen


Tiener hr. Niels Kinck i Marin Distrikt







Jon Olsen


Sies i Hallingdal







Brendefur

Erich Olsen


53

3

Rasmus Erichsen

14

hiemme







Ole Erichsen

12

hiemme







Jon Erichsen

9

Tjener i Sognet







Hans Hansen

60

1

Foster S°n Knudt Elling▀

11

hiemme







Indre Haugen

Haugen

Johans Gabriel▀

29

-

-

-

-






-

Raftevoll

Raftevold

Peder Michelsen

51

4

Michel Persen

15

hiemme







Ole Persen

11

Tjener i sognet







Rasmus Persen

9

Tjener i sognet







Abraham

7

hiemme







Lien

Ole Knudsen

41

2

Knudt Olsen

3Ż

hiemme







Gabriel Olsen

10 uker

hiemme







Lyngvoll

Lyngvold

Peder Kolbents

31

5 stes°nner

Rasmus Elling▀

18

Tjener i sognet







Erich Elling▀

16

Tjener i sognet







Knudt Elling▀

14

Tjener i sognet







Anders Elling▀

12

hiemme







Elling Knudsen

5

hiemme







Muldsvor

Povl Halfversen

54Ż

-

-

-

-







Seljeset

Selleset

Elling Andersen

54Ż

2

Anders Elling▀

20

hiemme







Peder Elling▀

18

hiemme







Rasmus Andersen

64

1

Anders Rasm:

30

Bruker jord sammen med faren







Ifver Knudsen

46

-

-

-

-







Taraldset

Tarensett

Povl Olsen

41

2

Oluff P:

10Ż

hiemme







Anders Powl

1Ż

hiemme







Rasmus Torben▀

54

3

Torben Rasmus.

25

Soldat hiemme







Ole Rasmuss.

20

hiemme







Erich Rasmuss

10Ż

hiemme







SŠtren

Settren

Elling Olsen

48

-

-

-

-







Jon Olsen

56

3

Ole Jonsen

18

hiemme







Rasmus Jon▀

12

hiemme







Rasmus Jon▀

7

hiemme







Tomasgard

Thommis Gaard

Tomasgňrd

Knudt Nielsen

42

4

Niels Knudtsen

15

hiemme







Rasmus Knudsen

8

hiemme







Ifver Knudsen

2

hiemme







Povl Knudsen

1

hiemme







Syver Olsen

60

1 Stefs°n

Knudt Olsen

15

hiemme







Jon Olsen

41

2

Ole Jonsen

6

hiemme







Povl Jonsen

4

hiemme







L°d°en

L°en

Peder Olsen

44

-

-

-

-







Peder Andersen

49

1

Anders

15

hiemme







Kirkhorn

Kirchehorn

Abel Olsen

34

1

Rasmus Ab:

1

hiemme







Anne, Enchen


2

Knudt Rasmu▀

23

hiemme







Larts Rasmu▀

22

Soldat hiemme







Grodňs

Graadaas

Harald Knudsen

21

-

-

-

-







Ole Haraldsen

51

-

-

-

-







Knudt Jetmundsen

40

2

Jetmund Knud▀

20

Tiener i Stryens skibb i Cap: Reuschesis Comp:







Ole Knud▀

17

Tiener i Sogned







Lien

Arne Arnesen

41

1 Stif S°n

Samuel Olsen

7

I Sognid







Svor

Svoren

Peder Olsen

42

1

Ole Peders

5

hiemme







Rasmus Ander▀

49

4

Anders Rasmu▀

12

hiemme









Peder Rasm:

10

hiemme









Povl Rasm:

8

hiemme









Christoffer

1Ż

hiemme







Jetmund Arnesen

25

-

-

-

-







Kj°s

Ki÷s

Jacob Rasmu▀

25

1

Jacob Rasm:

1

hiemme







ěen

ěyene

Peder Gunders

60

2

Gunder Peers

41

hiemme







Ole Pers

30

hiemme







Maurset

Muurset

Magne Andersen

56

3

Anders Magne

25

Soldat hiemme







Knudt Magne

13Ż

hiemme







Mogns Magne

8

hiemme







Rasmus Larsen

31

2

S°n Lartz

10 uger

hiemme







Broder Knudt Lars

17

hiemme







Jutdal

Juttedall

Niels Olsen

66

6

Knudt Niel

26

Ved skomager handtv: Vik







Ole Nielsen

25

B°xled jord hos faderen







Anders Niel

22

Tiener i Marin Destr:







Harald Nielsen

18

hiemme







Peder Nielsen

16

hiemme







Niels Nielsen

15

hiemme







Holm°yvik

Viig

Bothel Olsen

40

3

Peder Bothel

7

hiemme







Ole Bothel

3Ż

hiemme







Knudth Both:

2

hiemme







Holm°y

Holm÷e

Jon Olsen

52

-

-

-

-








Peder Knudtsen

27

-

-

-

-







Rognes

Anders Halfvor Soldat

34

-

-

-

-







Ole Olsen Soldat

34

1

Ole Ol

8 uger








Forrige opsidder


3

Peder Ol

25

Tiener i Distrikt i Eyds Skib







Harald Ol

22Ż

hiemme







Anders Ol

20

Tie i Distr: i Eyds Skib:







Skrede

Skreede

Elias Bothel▀

50

3

Bothel EliŠ

22

Giftt dog hiemme







Rasmus EliŠ

19

hiemme







Ifver EliŠ

9

hiemme







Ole Peder

40

-

-

-

-







Abram Garbrand

22

1

Ole Ander (?)

17

hiemme







Her endis Horningdals Schibbrede udj Hr Capitain Paustis Compagnies Disticht.



Hr. Capit: Paustis Compagnies Sistr: udj Eyds=Skibbrede


Gaardenes

nafn

Opdsiddernes Nafn

Deris Alder

Hvor mange S°nner

og deris Nafne

Alder

Hos huem tien: eller sig opholdende

Husmend

Alder

Hvor mange S°nner

Og Nafn

Alder

Hos huem tienende eller

Skauset

Skovsetter

Mogns Niel

44

1

Niels

3

hiemme







Knudt Johan

44

3

Johans Knud

12

hiemme







Ingebrigt Kn:

7

hiemme







Joen Knudsen

1

hiemme







Nes

Ness

Ole Han

68

1

Hans Olsen

20

hiemme







Ole Olsen

40

-

-

-

-







Jon Olsen

34

3

Rasmus Jon

7

hiemme







Bent Jon

6

hiemme







Ole Jon

2

hiemme







Nesbakk

Nesbach

Daniel Ol

59

3

Niels Daniel

23

Bruger gaard med faderen







Ole Daniel

23

Tien, i Horndals skib:







Jon Daniel


Tien, i Horndals skib:







Nor

Nord

Rasmus Engelbrecht

44

1

Rasmus Rasmu

12

hiemme







Rasmus Jonsen

35

3

Jens Rasmu

9

hiemme







Ifver Rasmu

2

hiemme







Niels Rasmu

5

hiemme







Nordnes


Anders Knudsen

47

3

Knudt Ander

7

hiemme







Aamund Ander

5

hiemme







Rasmus A:

1

hiemme







Bj°rlo

Bi°rlov

Anders Jensen

34

2

Jens And:

8

hiemme







Haldoer And:

4

hiemme







Peder Steffen

38

2

Jacob Peder

2Ż

hiemme







Steffen

Ż

hiemme







Mogns Ander

35

2

Anders Mogn

3Ż

Begge hiemme







Mole Mogn

1Ż







Anders Michel

50

1

Abel Ander

18

Ien i Skibb:







Lartz Jon

56

3

Jon Lartsen

18

Tien paa Roti frigaard







Anders Larsen

12

Begge hiemme







Jacob Larsen

8







Roti

Routij

Peder Niel

35

-

-


-

-







Ole Pedersen

50

1

Jens Ol

18

hiemme, de andre tvende en boende Mend i Gloppen og der anteignede







Villum Steffen

48

-

-

-

-







Rotihaug

Hougen

Erich Halfvor

56

4

Arne Erichsen

18

hiemme







Hans Erichsen

11

Tien i Sogend







Halfver Erichsen

9

hiemme







Johannes Er:

7

hiemme







Skipenes

Schibenes

Bonde LensMd Sr. Didrich Madsen

43


.

.

.







Ole Povl

53

-

-

-

-







Ole Niel

50

3

Anders Niel

16

hiemme







Balthser Niel

9Ż

hiemme







Jens Niel

6

hiemme







Os

Ous

Anders Rasmu

46

-

-

-

-







Elias Nielsen

42

2

Ole EliŠ

10

hiemme







Steffen EliŠ

2

hiemme







Ole Ol

52

3

Ole Olsen

13Ż

Tien i Horningdals skibb:







Bothel Olsen

10Ż

hiemme







┼shamar

Aashammer

Peder Olsen

27

1

Ole Persen

2

hiemme







Jon Steffensen

44

-

-

-

-







Taklo

Tachlov

Christoffer Olsen

21

-

-

-

-







Rasmus Ol

35

-

-

-

-







Ole Michel

56

1

Michel Olsen

23

Soldat hiemme







Ole Jacobsen

49

3

Johans Olsen

12

hiemme







Anders Olsen

10

hiemme







Jacob Olsen

4

hiemme







Simen Olsen

50

3

Anders Simen

22

hiemme hos forŠld:







Jon Simen

18

hiemme







Peder Simen

14

hiemme









Hundeide

Indre og Yttre Hundeide

J°rgen Gutom


3

Gutorm

22

tiener paa Eyds PrŠstedaard







Ole Gut:

18

begge hiemme







J°rgen Gut:

11







Steffen Olsen

46

2

Anders St:

5

hiemme







Ole Steff:

1

hiemme







Daniel Peer

42

-

-

-

-







Hans Olsen

56

-

-

-

-







Peder Olsen

40

-

-

-

-







Ole Olsen

37

-

-

-

-







Anders J÷rgen

28

-

-

-

-







Hundvik

Hundvig

Rasmus Olsen

50

1

Rasmus

17








Otte Peer

28

2

Ole Otte

6








Pejel Otte

1








Jon Hundvig

60

1

Anders Jon

7








Ole Peer

40

-

-

-

-







Naustdal

N°sdall

(Just Larsens enke)


1

Sal: Just Larsen S÷n Lartz Henrich

17

hiemme hos Moderen







(J°rgens enke)


2

Sl: J°rgens S°nner,

Torgier J°rgensen

19

hiemme hos Moderen







Knudt J°rgen

17

og hiemme







Hans Olsen

46

4

Niels Han

18

tiene i Dav: Skib:







Ole Hansen

7

hiemme







Ole Hansen

3

hiemme







Valdemar

1

hiemme







Kasper Gutorm

40

2

Broder Niels Gut:


Tien i Voldens Skib:







Gutorm Kasp:

3Ż

hiemme







Endred Stenb:


2

Stenbi°rn Endr:

21

Eroull:







Anders Endre

19

Tien i Voldens Skib: i Cap: Paust Distr:




















Gr°thaug

Grothoug

Ole Halfversen, Enorullert

30


Broder J°rgen Half:

20

I Horndals skibbr tienende







Hatlen

(Avd°d Ole Hatlen)


3

Jacob Olsen

23

Tien i Van Elv. Skib:







Jacob Ol

20

Tien i Van Elv: Skib i Marin Destr:







Peder Olsen

17

Tien i Horningd Skib:







Rasmus Villum

48

-

-

-

-







Anders Olsen

23

-

-

-

-







Bj°rhovde

Bi÷rhofde

Syver Olsen

36


Broder J°rgen Olsen

40

Mini(?) og Morfar i Bergen




Rasmus Olsen

49


Ole Olsen

49

2

Mogns Olsen

13

hiemme







Klaus Ol

15

hiemme







Henrich Olsen

Enroulleret

37


Ole Henrich

3

hiemme










Ole Ol









Hans Ol

23

Tiener i Skibbredet







Knudt Endred

55

3

Simen Kn:

12

Tiener i Marin Dstr







Endred Knud

16

hieme







J°rgen Kn:

12

Tien i skibbdet







(Elias sin enke)



Halstein EliŠ

13

Begge hiemme hos Moderen som er Enche







Jon EliŠ

11







Engelbicht Balthser▀ Enroull:

30

1

Balthser Eng:

1








Niels Endredsen


3

Jacob Niel

23

SŠiler







Hans Niel

20

tenis paa Murstad i Marin Desrikt







Easmus Niel

30

tenis J°rgen H÷ng paa Sundm÷re







Gutorm Rasmu

25

-

-

-

-







Anders Ol▀

25

5

Endred Ander

32

Giftt i Her÷e i Marin D:







Ole Ander

26

Soldat. hiemme







Steffen Ander

20

Tenis i Vold: Skibr:







Hans Ander

17

Tener i Sogned







Niels And:

14

hiemme







Hjelmeland

Hielmeland

Abraham Knud

25

-

-

-

-







Anders Steffen

42

1

Ole Ander

Ż








Simen Rasmu

47

-

-

-








Hans Endred

60

1

Steffen Han▀ Enroulleret

26








Nesbakk

NŠsbach

Mogns Klau

48

5

Klaus Mogn

16

hiemme







Ole Mogn

14

hiemme







Anders M:

11

hiemme







Jacob M:

9

hiemme







Mogn M:

2

hiemme







Knudt Kolben

32

-

-

-

-







Kj°rstad

Ti°rstad

Bothel Knudsen

55

1

Jon Bot

15

hiemme







Steffen Ol▀ Enroull:

35

-

-

-

-







Anders Alfver

55

3

Halfver

23

Enroull: hiemme







Hans Ander

16

hiemme







Johans Anfer

14

hiemme







Espe

Niels Mogns

43

1

Rasmus Niel

6

hiemme







Dalset

Dalsetter

Jens Ander

41

2

Anders Jen

10

hiemme







Ole Jen

3

hiemme







Anders Olsen

30

2

Gutorm Ander▀

6

hiemme







Ole Ander▀

3

hiemme







Sm°rdal

Sm°rdall

Povl Olsen


2

Ole Povl

13

hiemme







Knudt Povl

10

hiemme







Jon Ifversen

60


Anders Jon

11

Hiemme hos f:







Halfver jon

7

hiemme







Elias Jon

2Ż

hiemme







St=S°n

Jon Ifver

41

Tiener i Vold: Skibr:







Engeland

Ole Steffen Item Enroull:

38


-

-

-







Sevland

SŠfdland

Syver Halfver

39


Enroull: ingen S°n









Jacob Jacob

21

-

-

-

-







Elling Rasmu

40


Broder: Henrich R:

26

i Marin Distr







B÷rge Jensen

44

-

-

-

-







Balsnes

Baldsnes

Hans Lars

54

3

Larts Hansen

22

Soldat, hiemme







Peder Han

17

Tien i Cap: Pausts distr paa Sundm÷r







Hans Han

15

hiemme







Hallsteinslid

Tippelie

Jacob Gutorm

50

-

-

-

-







Lidene

Lien

Steffen Steffen

40


St=S°n Engelbricht En:

18

hiemme







Ole Syver

40

1

Syver Ol

5

-







Jacob Klau

54

1

Klaus

2

hiemme







L°kja

L°chen

Daniel Olsen

48

3

Ole Danielsen

10

Hiemme hos forŠldrene alle tre.







Rasmus Dan:17

7







SŠmund Dan:

2Ż







Mogns Bergesen

30

3

Erich Mogns

6








Peder Mogn

2








J°rgen Mogn

1Ż








Haugen

Houge

Ole Olsen

55

-

-

-

-







┼sen

Aasen

Anders Mathie

65

5

Mathies Ander

25

Hiemme og Enr: i Schib: tien:







Ole Ander

21

(Hiemme og Enr: i Schib: tien:)







Anders Andersen

19

Tien i Marin Distr: i Be(rgen)







Torgyls Andersen

15

Tien ibid:







Anders Andersen

13

Tien i Sogned







Haugland

Tippen

Anders Rasmu

40

-

-

-

-







Hans Knudsen

55

3

Ole Hansen

24

Tien Mad Paust i Eyds skibd: i Pausts Distr:







Knudt Han

22

Tien paa Mell PrŠstegd:







Elias Hansen

18

hiemme







Isaac Isaacsen

45

3

Isaac I:

17

hiemme







Jon Isaacsen

15

Tiener i Skibbdet:







Absolon Isaac

8

hiemme







Mogns Han


2

Hans Mogn

28

Enroull:

Halstein Syver

60

1

Ole Halstein

14

Tiener i Sogned paa Hundeid i eyds Sk: i Cap Paust Distrikt-

Ole Mogn

24

Tien i Marin Distr: i Nen°e i Davgs: Sk:







Mogns Nielsen

43

1

Didrich Mogn

8

hiemme







Arne Jonsen

38


B°rge Rasmu

19

hiemme







Josep Hansen

36


Johannes Josep

2

hiemme







Seljebakke

Sellebache

Jacob Rasmu

55

1

Povl Jacobsen

15

hiemme







ěvrelid

H÷yelie

Elling Knudsen

60

1

Jon Ellingsen

16

hiemme







Johans Peder

47


Gutorm Johan

32

Tiener i Eyd Sk: i Cap: Paust D:







Engelbricht Joh:

18

Enroull:







Peder Olsen

36

1

Ole Peder

2

hiemme







Jacob Steffensen

50

-

-

-








Rasmus Olsen

29

1

Ole Rasmu

Ż








Skňrhaug

Schorhoug

Anthons Olsen

33

-

-

-








Ole Bothelsen

49


Hans Olsen

20

Tiener i Hornd: Skib:








Bothel Olsen

19

Tien Lensmand Didrich Madsen i Eyds sk:







Mel

Mell

PrŠstegaard



Dens tieniste drenge i LŠgdene andf°rt


Hvor de ere f°dde.







Myklebust

M chlebost

Monsr Thommes Friis

52

2

Niels Th:

12

Begge hiemme







Thommes Thom:

8







Rasmus Gutorm

44

2

Vald Rasmu

Gutorm Rasmu

4

Begge hiemme hos forŠldrene







2







Peder Gutorm

39

-

-

-








Ole Nielsen

40

3

Peder Olsen

14

hiemme







Niels Olsen

10

hiemme







Abram Olsen

7

hiemme







Osnes

Ousnes

Bersvend Mognsen

36


Isaac Han


hiemme

Morthen Absolon

47


Christen Morthen

15

hiemme

Hans Bersvend


hiemme







Gjerde

Gierde

J°rgen Olsen

37


Peer(?)









Sr Rasmus Glad

51

1

Povl Rasm:

3

Hiemme hos forŠldrene







Myroldhaug

Morildhoug

Rasmus Arne

58

1

Arne Rasmu

20

hiemme







Niels Michelsen

48


1. Michel Niel

15

Tiener i Eyds Skib:







2 Johans Niel

14

hiemme







3 Rasmus Niel

5

hiemme







4 Knudt Niel

Ż

hiemme







Stokkenes

Stochenes

Peder Ellingsen aftuched Soldat

36

-

-









Elling Peer

39

2

Niels Elling

10

hiemme







Peder Elling

7

hiemme







Langeland

Anders Jon

50

2

Jon Ander

12

hiemme







Rasmus Ander

7

hiemme







Christen Ander - Soldat

22

-

-

-








Alsaker

Alsager

Niels Steffen

33


Steffen Niel

6

hiemme







Ole Niel

1

hiemme







Steffen Jon

42Ż

-

-

-








Peder Peer▀

48

Stef-s°nner 2

Jacob Rasmu

22

Tiener paa Mells PrŠstegd:







Peder Rasmu

12

hiemme







Hildenes

Ifver Jonsen

43


Christen Ifver

5

hiemme







Jon Ifver

2

hiemme







Hjelle

Gielle

Peder Nielsen

17

-

-

-








Knudt Gabrielsen

44

-

-

-








Knudt Pedersen

49

2

Knudt Knudt

16

Tien i Vold: Skib: i Cap: Paust Distr:







Ole Knudsen

14

hiemme







Christen Jonsen

44

Stif S:

Peder Lar

20

hiemme







Anders Rasmu

53

2

Rasmus Ander

16

Hiemme hos fad:







Balthser And:

11

Tien Ole Engeld: i Eyds Skibr:







Rindal

Rindall

Michel Andersen

22

1

Peder Michel

1

hiemme







Reinene

Reine

Rasmus Andersen

54

1

Peder Rasmu

13

hiemme







Stef-s°n

Ole Per

20

Tiener paa Mels PrŠstegaard







Leivdal

Lefdall

Haldor Otte

Ofver 60

2

Anders Haldor

31

? enroull: Dim:







Arne Haldor

28

Enroulleret, hiemme







Peder Daniel

Ofver 60

2

Michel Peersen

27

hiemme







Anders Peersen

20

hiemme







Rasmus Jonsen

41

2

Jon Rasmu

3

hiemme







Ifver

Ż








Ole Ander

54

2

Jochum Olsen

12

hiemme







Anders Olsen

7

hiemme







Hans Olsen

56

1

Christen Han

5

hiemme







Jon Olsen

50

-

-

-








Vedvik

Vedvig

Berge Jonsen

60

2

Jens Berge

22Ż

Enroull: og hiemme hos forŠldrene







Jon Berge

19Ż

hiemme







Nils Jonsen

48

3

Ole Nielsen

8

hiemme







Jon Nielsen

6

hiemme







Jens Nielsen

4

hiemme







Lindvik

Liinvigen

Lartz Andersen

60

1

Anders Larsen

23

Soldat og hiemme







Halsteen Rasmu

60

1

Ole Halsteen

21

hiemme







┼seb°st°

Aasest÷ed

Ole Pedersen

47

2

Knudt Olsen

18

hiemme







Peder Olsen

7

hiemme







┼seb°

Aaseb°e

Lartz Ifversen

28

1